Frezy do drewna dostępne w wielu różnych odmianach, znajdują zastosowanie w tworzeniu ozdobnych efektów w stolarce. Najczęściej występują w wersji ze stali szybkotnącej (HSS) lub z ostrzem z węglika spiekanego. Frez do drewna zazwyczaj mocowany jest we frezarce dolnowrzecionowej lub frezarce górnowrzecionowej.
Frezy do drewna rodzaje
Frezy trzpieniowe można sklasyfikować nie tylko ze względu na materiał wykonania. Frezy możemy podzielić na krawędziowe, czołowe. Frezy krawędziowe posiadają łożysko, które pełni formę ogranicznika między frezem a obrabianym materiałem. Łożyska mogą by wymieniane. Wymiana łożyska zmienia również średnicę krawędzi tnącej. Ma to znaczenie zwłaszcza przy zastosowaniu frezów do wręgowania. Frezy czołowe wymagają zastosowania ogranicznika na stole frezarki, obrabianym przedmiocie lub frezarce.
Frezy do rzeźbienia w drewnie mają inną budowę niż standardowe frezy do drewna. Ich część robocza składa się dużej liczby małych ostrzy przez co operator może operować pod różnym kątem przystawienia a nie tylko prostopadle do płaszczyzny materiału, oraz występują dużo mniejsze siły skrawające. Frez do rzeźbienia często jest nazywany jako tarnik trzpieniowy do drewna lub pilnik obrotowy.
Frezy kształtowe lub frezy profilowe do drewna służą głównie do tworzenia ozdobnych ramek, listew przypodłogowych lub sufitowych, gzymsów i różnej sztukaterii. Znajdują duże zastosowanie w przemyśle meblarskim. Frez kształtowy pracuje całą swoją krawędzią dlatego cząsto nazywane jest frezem krawędziowym.
Frezy dekoracyjne są pewnego rodzaju kombinacją frezów do grawerowania i frezów profilowych. Frezuje się nimi zdobienia na meblach, drzwiach itp.
Frez do grawerowania inaczej frez literujący to narzędzie skrawające z ostro zakończoną końcówką. Kształt rowka po przejściu frezu grawerskiego jest w kształcie litery "V". Występują frezy grawerskie jedno- lub wieloostrzowe.