Haki i zgarniacze do wiórów to niezastąpione narzędzia do utrzymania porządku wewnątrz obrabiarki. Wióry wstęgowe i splątane powstające w czasie obróbki można zgarnąć hakiem. Wiór krótki można sprzątnąć przy wykorzystaniu łopatki nasadzanej na końcówkę hakową. Rękojeść zgarniaczy do wiórów jest wyposażona w specjalną osłonę, która stanowi ochronę dłoni.
Obróbka skrawaniem przy pracy z metalami na takich urządzeniach jak tokarka czy frezarka powoduje powstawanie odpadów – jest to forma obróbki ubytkowej. Odpadki w formie wiórów to niepożądane elementy, który należy w jakiś sposób zagospodarować. Zaś haki do wiórów i zgarniacze to niezastąpione narzędzia do utrzymania porządku wewnątrz obrabiarki.
Krótka historia wióra
Kiedy ostrze obrabiające zagłębia się w materiał, siły skrawania powodują ściskanie się materiału przed nim, aż do momentu jego oddzielenia się od reszty bryły. Co ciekawe, jego objętość może być większa niż materiału, z którego powstał. Wióry są różnorodne, mają różny kształt i długość, w zależności od materiału i warunków skrawania. Istnieją nawet techniki wymuszania łamania wiórów (tzw. łamacze wiórów). Istnieje również ich klasyfikacja. Ale nas interesują tu przede wszystkim kwestie porządkowe.
Haki do wiórów – budowa i użytkowanie
Konieczność pozbycia się wiórów wynika wprost z zasad bezpieczeństwa i efektywności pracy przy obrabiarkach. Mogą one być zagrożeniem zarówno dla człowieka, jak i maszyny oraz samego procesu obróbki i przygotowywanych elementów.
Do ręcznego pozbywania się wiórów używa się często i z powodzeniem haków do wiórów. Są lekkie, wygodne, poręczne. Hak jest narzędziem na kształt klasycznego pogrzebacza Składa się z:
-
rękojeści – często z osłoną na dłoń,
-
ramienia – połączonego z rękojeścią, o różnej długości, z możliwością przedłużenia,
-
haka – końcówka do zgarniania wiórów
Dodatkowo można dołączyć do haka do usuwania wiórów łopatkę zgarniającą.
Wióry wstęgowe i splątane powstające w czasie obróbki można zgarnąć hakiem. Wiór krótki można sprzątnąć przy wykorzystaniu łopatki nasadzanej na końcówkę hakową.
Poza hakami do wiórów polecamy też uwadze nowoczesne magnetyczne zbieraki wiórów i opiłków, które również pomagają w utrzymaniu czystości i porządku.