Ostrzałki do wierteł
Ostrzenie wierteł należy do podstawowych czynności w każdym warsztacie, narzędziowni czy zakładzie produkcyjnym. Nikt nie lubi wiercić tępym wiertłem. Przy pracach hobbystycznych gdzie nie jest wymagana duża tolerancja otworów do prostego ostrzenia wierteł wystarczy zwykła szlifierka stołowa z odpowiednim kamieniem szlifierskim. Ostrzenia wierteł tą metodą nie nauczymy się od razu. Wymaga to wiele praktyki i cierpliwości. To jak naostrzyć wiertło gdy nie potrafimy tego zrobić na szlifierce i jak podejść do ostrzenia stępionych wierteł? W tym celu można wykorzystać ostrzałki do wierteł spiralnych. Dlatego przedstawimy w tym artykule różne urządzenia do szlifowania i może pozwoli Ci wybrać ostrzałkę odpowiednią do Twoich celów.
Rodzaje ostrzałek do wierteł
Ręczne przystawki do ostrzenia
Istnieje bardzo wiele rodzai ostrzałek do narzędzi. Najtańszym i najprostszym urządzeniem jest przystawka mocowana przy szlifierce stołowej. Ta ręczna ostrzałka to idealne rozwiązanie na początek dla osób, które nie potrafią ostrzyć wierteł z ręki. Pozwala na ustalenie różnych kątów wierzchołkowych wiertła. Przykładem takiej przystawki jest model DBS-22 do profesjonalnych szlifierek wolnoobrotowych TORMEK.
Elektryczne ostrzałki amatorskie
Kolejnym tanim rozwiązaniem są elektryczne ostrzałki wielofunkcyjne, które można kupić nawet w dyskoncie. Wielofunkcyjna ostrzałka przeznaczona jest do ostrzenia różnych narzędzi głównie noży kuchennych, nożyczek, siekier i wierteł. Szlifierki tego typu nie zawsze służą do dokładnego ostrzenia wierteł. Obudowa głównie wykonana jest a z plastiku a połączenia mają luz co może mieć wpływ na bezpieczne ostrzenie wierteł. Marketowa szlifierka do ostrzenia wierteł posiada mały zakres średnic i często nie można w niej wymienić lub dobrać kamienia szlifierskiego gdy oryginalny się zużyje. Do elektrycznych ostrzałek można zaliczyć urządzenia z gotowymi otworami średnic co powoduje dostosowanie do wierteł o danym rozmiarze. Takie urządzenie sprawdzi się przy wiertłach o maksymalnej średnicy 8 mm i daje proste ostrzenie wierteł. Posiada jeden stały kąt ostrzenia, zazwyczaj jest to 118 stopni.
Jednak jeśli dużo ostrzymy wierteł a na ostrzałkę nie chcemy wydać dużej kwoty to warto zastanowić się nad ofertą z firmy OPTIMUM, która ma swoim wachlarzu urządzeń ostrzałkę do ostrzenia wierteł GQ-D13 o zakresie ostrzenia wiertła od 3-13mm. Jej cena nie przekracza wartości standardowej szlifierki stołowej. Jest to pośredni model między ostrzałką hobbystyczną a profesjonalną ostrzałką do narzędzi.
Profesjonalne ostrzałki do wierteł
Dla kogo ostrzałka profesjonalna? Profesjonalne ostrzałki narzędziowe stosuje się przy produkcji seryjnej oraz wymaganej tolerancji otworów. Przemysłowa ostrzałka służy do precyzyjnego ostrzenia narzędzi skrawających gdzie liczy się jakość wykonanego szlifu oraz czas. Obudowa i akcesoria do ostrzenia wykonane są z metalu. Ostrzałka wyposażona w różne przystawki może szlifować:
-
wiertła spiralne,
-
frezy,
-
noże tokarskie
-
i inne.
Typem takiego urządzenia jest uniwersalna ostrzałka DM-2772. Budowa ostrzałki pozwala na wymianę tarczy szlifierskiej, standardowy kamień służy do szlifowania wierteł hss natomiast diamentowe kamienie szlifierskie nadają się do ostrzenia wierteł węglikowych. Zakres ostrzenia wierteł jest znacznie większy niż w przypadku tanich ostrzałek. Wiertło zazwyczaj chwyta się za pomocą tulejki zaciskowej o odpowiednim zakresie mocowania. Dodatkową zaletą jest regulowany kąt ostrzenia wierteł pełnomateriałowych od 90 do 140 stopni. Zakres średnic wierteł jest zależny od wielkości ostrzałki. Średnica ostrzonego wiertła waha się od 2 do 60 mm. W przypadku profesjonalnych ostrzałek do ostrzenia stalowych wierteł nie trzeba mieć specjalnych umiejętności manualnych. Po przeszkoleniu stanowiskowym ostrzenie wierteł spiralnych jest prostą i powtarzalną czynnością.
Szlifierki do wierteł to jedno z podstawowych urządzeń w zakładzie ślusarskim a regeneracja wiertła to elementarne zadanie przy pracy w metalu. Wielu użytkowników myśli, że najlepsza ostrzałka to ta, która potrafi ostrzyć narzędzia od frezów do grawerowania po piły tarczowe. Ale takie urządzenia nie istnieją. Jedni wolą małe ostrzałki, które pokryją niewielki zakres ostrzenia wierteł. Zakup ostrzałki warto dokładnie przemyśleć i zastanowić się czy będzie służyła tylko do ostrzenia wierteł uniwersalnych np. do 12 mm czy może chcemy poszerzać asortyment ostrzonych narzędzi o frezy spiralne, noże tokarskie, frezy do grawerowania. Nasza uniwersalna ostrzałka umożliwia nie tylko przedłużyć żywotność wiertła ale również naostrzyć wspomniane wcześniej narzędzia skrawające za pomocą dodatkowych przystawek. Jeśli nasz przegląd ostrzałek do wierteł nie ułatwił Ci odpowiedniego wyboru to skontaktuj się naszymi doradcami technicznymi, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie.