Wiertarki kolumnowe powszechnie utożsamiane z wiertarkami stołowymi są przeznaczone do użytku w w większych centrach produkcyjnych czy warsztatach i w zastosowaniach przemysłowych, podczas gdy modele stołowe wykorzystuje się do lżejszych prac. W tym typie urządzenia sama wiertarka lub jej wrzeciono jest przytwierdzone do pionowej kolumny. Sposób mocowania umożliwia elastyczne pozycjonowanie wiertarki, ruch w poziomie i płaszczyźnie pionowej.
Co do definicji, wiercenie jest formą skrawania, którego efektem jest powstanie w wierconym materiale otworu o okrągłym (najczęściej) kształcie. Za wywiercenie otworu fizycznie odpowiada ruch obrotowy i posuwowy wiertła, wyposażonego w odpowiednio dobrane ostrze.
Nieco upraszczając (gdyż mamy na rynku bardzo specjalistyczne wiertarki o wysokiej dokładności), tak powstałych otworów nie można jednak nazwać precyzyjnymi co do wymiaru i kształtu, za co odpowiada specyfika pracy wiertła w materiale. Dotyczy to zwłaszcza takich materiałów jak kamień, beton, cegła. Uwaga ta odnosi się wiertarek ręcznych – o bardziej precyzyjnym wierceniu za chwilę.
Główne techniki wiercenia
Posługując się wiertarką, stosujemy kilka technik obróbki otworów:
-
wiercenie – wykonanie standardowego otworu wiertłem,
-
nawiercanie – wiercenie otworu bez wylotu, tzw. ślepego otworu,
-
rozwiercanie – zwiększenie średnicy otworu; wymaga dwóch nawierceń, pilotażowego i wykańczającego,
-
pogłębianie – częściowe poszerzenie średnicy otworu.
Zaawansowane metody wiercenia pozwalają na uzyskanie otworu trójkątnego lub czterokątnego.
Rozwiązania dla precyzyjnego wiercenia – wiertarki stołowe
Oprócz powszechnie używanej wiertarki ręcznej, którą ma w domu chyba niemal każdy amator majserkowania, istnieją też wiertarki stacjonarne. Cechują się one wysoką precyzją wykonywanej pracy. Dokładność zapewnia sztywny korpus wiertarki w połączeniu z możliwością dokładnego wypozycjonowania nawiercanego elementu na stole roboczym.
Rodzajem wiertarki stacjonarnej jest wiertarka stołowa. Jej nazwa pochodzi od możliwości instalacji urządzenia na stole warsztatowym. Zazwyczaj lekka i poręczna, doskonale nadaje się do wiercenia dokładnego – w zakładach laboratoryjnych, warsztatach rzemieślniczych, mechanice. Dźwignia posuwu wrzeciona odpowiada za ruch wiertła w pionie. Napęd z kolei zapewnia silnik elektryczny i przekładnie pasowe.
Wiertarki promieniowe – tytani wiercenia
Palma pierwszeństwa, jeśli chodzi o zaawawnsowanie technologiczne i gabaryty, przypada wiertarkom promieniowym. Ich dwie największe zalety to możliwość bardzo dokładnego wiercenia nawet w dużych, ciężkich elementach, trudnych do przemieszczenia. W wiertarce promieniowej można zamocować przedmiot i, zmieniając położenie ramienia obrotowego wiertarki, wykonywać wiercenia w różnych punktach przedmiotu obrabianego.